Czy wiesz, że… (część 1 z 3)

Czy wiesz, że w teledysku do utworu Trans Europa Express z 1977 r. Kraftwerk wykorzystał fragmenty filmu o niemieckim superpociągu Schienenzeppelin z 1930 r.? Resztę teledysku, stylizowanego na dzieła Fritza Langa, nakręcono w jadącym z Düsseldorfu do sąsiedniego Duisburga pociągu, bynajmniej nie należącym do sieci TEE.

Czy wiesz, że bicie serca w utworze Elektrokardiogramm jest autentycznym zapisem pracy serca Ralfa Hüttera?

Czy wiesz, że w utworze Tour de France zespół wykorzystał dźwięk oddechu Ralfa Hüttera? Aby odpowiednio się zmęczyć, wokalista biegał po schodach w budynku studia Kling Klang.
Czy wiesz, że w utworze Tour de France Kraftwerk wykorzystał temat z sonaty na flet i fortepian niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha?

Czy wiesz, że płyta Die Mensch Maschine miała pierwotnie nosić nazwę Dynamo? Zespół zrezygnował jednak z niej, bowiem osobom postronnym nazwa kojarzyła się nie z dynamiką maszyn, a niemieckimi klubami piłkarskimi.

Czy wiesz, że okładkę płyty Die Mensch Maschine zaprojektował bliski współpracownik zespołu, plastyk Emil Schult, wykorzystując grafikę Karla Klefischa, inspirowaną twórczością wybitnego rosyjskiego grafika, Ela Lissitzky’ego? Na awersie okładki umieszczono zdjęcie zespołu, wykonane przez Günthera Fröhlinga. Charakterystyczny, piętrowy układ wyrazów „machine”, których litery tworzą w pionie ten sam wyraz, jest inspiracją zaczerpniętą z grafiki Lissitzky’ego, zamieszczonej na okładce radzieckiego czasopisma „Żurnalist”, które zostało uznane przez ówczesne władze ZSRR za wrogie reżimowi i zamknięte.

Czy wiesz, że w trójwymiarowej wizualizacji do utworu Autobahn na ekranie „jeżdżą” samochody , niemal identyczne z pojazdami należącymi kiedyś do Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera? VW Garbus Hüttera ma rejestrację D KR 70, a czarny Mercedes Schneidera D KR 74. Litera D oznacza Düsseldorf, KR Kraftwerk, 70 to rok 1970 (data założenia zespołu), a 74 to 1974 r., kiedy ukazał się LP Autobahn.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s